1 Şubat 2017

, ,

Cruel Beauty - Rosemund Hodge | Kitap Yorumu

Kitap Adı: Cruel Beauty
Yazar: Rosemund Hodge
Dili: İngilizce
Sayfa Sayısı: 352
Goodreds Puanı: 3.75/5
Benim Puanım: 4,5/5
Arka Sayfa;
Graceling meets Beauty and the Beast in this sweeping fantasy about one girl's journey to fulfill her destiny and the monster who gets in her way-by stealing her heart.
Based on the classic fairy tale Beauty and the Beast, Cruel Beauty is a dazzling love story about our deepest desires and their power to change our destiny.
Since birth, Nyx has been betrothed to the evil ruler of her kingdom-all because of a foolish bargain struck by her father. And since birth, she has been in training to kill him.
With no choice but to fulfill her duty, Nyx resents her family for never trying to save her and hates herself for wanting to escape her fate. Still, on her seventeenth birthday, Nyx abandons everything she's ever known to marry the all-powerful, immortal Ignifex. Her plan? Seduce him, destroy his enchanted castle, and break the nine-hundred-year-old curse he put on her people.
But Ignifex is not at all what Nyx expected. The strangely charming lord beguiles her, and his castle—a shifting maze of magical rooms—enthralls her.
As Nyx searches for a way to free her homeland by uncovering Ignifex's secrets, she finds herself unwillingly drawn to him. Even if she could bring herself to love her sworn enemy, how can she refuse her duty to kill him? With time running out, Nyx must decide what is more important: the future of her kingdom, or the man she was never supposed to love.
 
Kitap harika bir girişle başlıyor. İçerisinde ne zaman geçtiğini bilmediğimiz merak dolu bir alıntıyla okumaya başlıyoruz. Önce elbette konuyu okuduktan sonra tahmin ettiğimiz kısımlara şahit oluyoruz. Kitap tam anlamıyla Güzel ve Çirkin remakesi diyemem çünkü özellikle bitirdikten sonra bunun üzerinde düşündüğümde sadece bir kısım genellemesinin bahsettiğimiz ünlü eserle bağdaş kurabildiğini söyleyebilirim. Kitapta geçen kurguda insanların yaşadığı yerde artık 900 yılı aşan bir lanetin sonucunda güneşleri parşömen kağıdına sarılmış bir sahtelikle mevcut. Ayrıca var olan iblisler insanları deliye çeviriyor. İnsanlar zor durumlarda kaldığında büyülü bir güçten yardım alarak geri dönülmez anlaşmalar yapıyorlar. Nyx'in babasının yaptığı bir anlaşma sonucu küçüklüğünden beri neye hazırlandığını öğreniyoruz. Tam evden ayrılmadan önce kız kardeşiyle arasında tatsız bir olay meydana geliyor. Bunun ardından en can alıcı kısım olan evlendiği adamın kalesine gidiyor. Fakat bahsettiğimiz İgnifex tüm bu kötülüklerin başı olarak biliniyor ve Nyx'in asıl hedefi de kendisini de ölüme götüreceğini bile bile karısı olduğu adamı yok etmek. İgnifex'in kişiliğini okudukça; zalim ama esprili yaklaşımlarıyla hem eğlenip hem şaşırdım hem de böyle bir zalimliğin arka perdesi ne olabilir diye düşünerek çıldırdım. Nyx ve İgnifex arasında geçen tüm satırları aşırı beğenerek büyük bir heyecanla okudum çünkü konuşmalarının arka yüzündeki sürekli ölüm içeren tehditler sayesinde çok keskin cümlelerle dolu harika bir kitap olmaya başladı. Kitap ilerledikçe elbette gözüme batıp duran durumlar da sıra geldi. 
Aslında ilk başlarda Nyx çok güçlü bir karakter görünüyordu ve sert mizacı sayesinde az daha beni kandırıyordu fakat Shade ile tanıştıktan sonra içine girdiği tavırlar ve hisler beni serseme çevirdi. Shade'in varlığının İgnifex'e bağlı olması ve aralarındaki rahatsız edici benzerlik sayesinde Shade ne zaman ortaya çıksa bir güzel kaşlarımı çattım. Nyx ile İgnifex'in hisleri bir süre kanlı bıçaklıydı fakat İgnifex'in ondan istediği bir rica sonucunda olaylar rayından çıktı. Nyx'in ani bir şekilde İgnifex'e olan hislerinin çıkmaza düşmesi ve İgnifex ile Nyx'in arasında geçenler hızlı bir yola varması beni önce sinirlendirdi. Fakat daha sonrasında eğer aşklarını erken yaşamaya başlayacaklarsa bu da kitabın geri kalanı da aşırı dolu dolu geçecek diye düşünerek satırlara daha çok sarılmamı sağladı.
Ne zaman ki kalbimi kıran bir şekilde olaylar gidişatından çıkmaya başladı kitabın tadı bir anda değişti. Kitabı düşündükçe eleştirebileceğim en bariz kısmı karakterlerin bir şeye anında körü körüne bağlanması veya körü körüne bağlandıkları bu şeyden çok derin sebepler olmaksızın hızlı bir şekilde vazgeçebilmeleri. Bunun dışında zaten artık olayların tatlı aşk günlerinden sıyrılacağını fark ettiğim gibi kitabın başından beri en çok merak ettiğim bu fantastiği ağır basan "karanlık" olayının arka planını çok iyi anlamak için pür dikkat okudum. Fakat ne kadar uğraşsam da olayın karmaşık oradan oraya atlayan yazım tarzı kafamı bulandırdı. Olayların durulduğu ve her şeyin gerçekleştikten sonraki kısımlarının da biraz aceleye geldiği kanısındayım. Kitabın sonu kesintisiz aşırı güzeldi ve mantıklıydı. Anlayacağınız kitabı bayılarak okuduğum ama değindiğim şu ani hisler ve sonundaki tadını kaçırmasalardı layığıyla tam puanı havada kapardı. Dili hem kolaydı hem zordu. Okumanızı ve benim gibi hislerinizin orada oraya zıplamasını kesinlikle öneririm.

0 yorum:

Yorum Gönder