27 Nisan 2016

, ,

The Distance Between Us - Kasie West | Kitap Yorumu

Kitap Adı: The Distance Between Us
Yazar: Kasie West
Dili: İngilizce
Sayfa Sayısı: 312
Çıkış Tarihi: Haziran 2013
Goodreads Puanı: 3.95/5
Benim Puanım: 4/5
Arka Sayfa;
Seventeen-year-old Caymen Meyers studies the rich like her own personal science experiment, and after years of observation she’s pretty sure they’re only good for one thing—spending money on useless stuff, like the porcelain dolls in her mother’s shop.
So when Xander Spence walks into the store to pick up a doll for his grandmother, it only takes one glance for Caymen to figure out he’s oozing rich. Despite his charming ways and that he’s one of the first people who actually gets her, she’s smart enough to know his interest won’t last. Because if there’s one thing she’s learned from her mother’s warnings, it’s that the rich have a short attention span. But Xander keeps coming around, despite her best efforts to scare him off. And much to her dismay, she's beginning to enjoy his company.
She knows her mom can’t find out—she wouldn’t approve. She’d much rather Caymen hang out with the local rocker who hasn’t been raised by money. But just when Xander’s attention and loyalty are about to convince Caymen that being rich isn’t a character flaw, she finds out that money is a much bigger part of their relationship than she’d ever realized. And that Xander’s not the only one she should’ve been worried about.
"Are you wearing contatcts?"
"What? That's your question?"
"Yes."
"No, I'm not. Why?"
"I've just never seen eyes as green as yours. I thought maybe they were colored contatcts."
Bu kitap da nisan ayı arasında okuyacaklarımdandı ama nedense bir türlü başına oturamadım. Bir aydır sırasını bekliyordu. Geçenlerde bir yorumunu okudum ve o şevkle ara ara iki günde bitirdim. Tahminimden çok daha güzel bir kitap çıktı. Yazarın değişik samimi bir kalemi vardı. Özellikle Caymen'i çok sevdim. Karakterlerini sevdiğim kitapları ayrı içime çekiyorum. Caymen çok mantıklı ve azla yetinen tatlı bir karakterdi. Biraz fazla sevmiş olabilirim kendisini. Hatta Caymen'in başına üzücü bir olay geldiğinde benim de suratım domatese döndü. Konu itibariyle de farklı olduğu için tahminimden daha çok beğendim. Tabii Xander'a da ayrı bayıldım. Böyle mütevazi erkek karakterleri okumayı çok seviyorum.
"Don't you want to see her? You haven't see her in seventeen years."
"I haven't seen you in seventeen years either."
My eyes sting and he gets blurry, but I'm able to bling back the tears.

İngilizcesi başta biraz değişikti. Bazen olaylara adapte olmakta zorlandım ama o da kısa sürdü. Özellikle Caymen ve Xander arasında günden güne katlanan bağı okumak hoşuma gitti. Böyle tatlı kitapları okumayı çok seviyorum. Beni başka alemlere götürüyor. Suratımda saf saf sırıtıp okudum tüm kitabı. Özellikle sonlarına doğru beni biraz fazla şaşırtıp daha da güzelleşti. O yüzden sade anlatımı, arada beni güldüren esprileri ve Caymen ve Xander arasında filizlenen aşkı okurken eğlendiğim bir kitaptı. Bir de konu az çok klişe olsa da yazarın bunu bastırara bastırara gözümüze sokmaması ve her türlü kitabı sıyırabilmesi de ayrı hoşuma gitti. Bu yüzden bu sıcacık kitabı okumanızı kesinlikle öneririm. Okurken çok hoş vakit geçirdim. İngilizcesi de kolaydı. Okuyabilirseniz öneririm :) Yazarın The Fill-In Boyfriend ve On the Fence kitaplarını da yakın zamanda okuyacağım çünkü kalemi çok güzeldi.
"I love you," I whisper.
"What was that? I didn't hear you."
"Don't push me."
"I love you, too," he says. He puts his cheek against mine. "So much."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"As long as her daughter loves me I can face anything."
Even redrum? Because after this we're going to your house to watch The Shining."
"Now that my future is hotels, is that really a good idea?" I can feel his smile against my cheek.
"Don't worry, you can cover your eyes. I won't make fun of you... too much."

0 yorum:

Yorum Gönder