13 Ağustos 2016

, ,

My Heart and Other Black Holes - Jasmine Warga | Kitap Yorumu

Kitap Adı: My Heart and Other Black Holes
Yazar: Jasmine Warga
Dili: İngilizce
Sayfa Sayısı: 302
Goodreads Puanı: 4.03/5
Benim Puanım: 4/5
Arka Sayfa;
Sixteen-year-old physics nerd Aysel is obsessed with plotting her own death. With a mother who can barely look at her without wincing, classmates who whisper behind her back, and a father whose violent crime rocked her small town, Aysel is ready to turn her potential energy into nothingness.
There’s only one problem: she’s not sure she has the courage to do it alone. But once she discovers a website with a section called Suicide Partners, Aysel’s convinced she’s found her solution: a teen boy with the username FrozenRobot (aka Roman) who’s haunted by a family tragedy is looking for a partner. 
Even though Aysel and Roman have nothing in common, they slowly start to fill in each other’s broken lives. But as their suicide pact becomes more concrete, Aysel begins to question whether she really wants to go through with it. Ultimately, she must choose between wanting to die or trying to convince Roman to live so they can discover the potential of their energy together. Except that Roman may not be so easy to convince.

En son intihar temalı birkaç kitap daha okumuştum ama kesinlikle beni en çok etkileyen bu oldu. Her ne kadar ilk yarı sessiz sedasız ilerlese de yazarın son yarıda karakterleri bu kadar sevdirmesi ve onların iç yüzleriyle daha yakından tanışmamızı sağlaması favorilerime sokmamda en büyük etken oldu. Kitap annesi ve babası aslen Türk asıllı olan Aysel'in intihara sürükleyecek kadar berbat hayatını bize üstünden anlatmasıyla başlıyor. Babasının hapiste olmasının gerçek yüzünü çok geç okuduğumuz için Aysel'in neden intihar etmek istediğini anlayamıyoruz çünkü her ne kadar az çok dışlanan birisi olsa da cehenneme dönmüş bir hayat yaşamıyor. İntihar fikri günden güne aklına yatarken partner bularak birlikte ölen insanların tanıştığı bir sitede Roman ile karşılaşıyor. Roman'ın neden intihar etmek istediğini hemen öğreniyoruz ve gerçekten üften püften isyankar bir durum yüzünden değil. Roman karakterinden her ne kadar neden olduğu şey yüzünden başta iğrensem de daha sonra bu cahilliğin sonucu olarak hayatı boyunca belki de sevdiği insanla arasında geçen en özel anında hep aklında var olacak kişiyi düşününce içim hüzünle doldu. Ayrıca kitap boyunca hemen Roman'ın ağzından intihar sebebini öğrenen Aysel'in kendi sebebini geç söylemesini bencilce görmüştüm ta ki nedenini öğreninceye kadar. Kitabın en sevdiğim özelliklerinden biri de kendimle çelişmemi sağlamış olmasıydı. Çünkü okurken duraksayıp bunun karşılığında ne düşünmem gerek diye aklımdan geçirdim. İlk yarıya kadar sade bir akıcılıkla yazılmıştı. Kendini okutuyor ama aham şaham değildi. Ne zaman ki Roman ve Aysel'in hisleri güçlenip Aysel bazı şeylerin değiştiğini kavradı ki kitap lokum kıvamı aldı. Aysel'in babasının hapse girmesinde hiçbir suçu olmadığı halde neden bu olayın hayatını mahvettiğini okuduğumda da cevap beni baya tatmin etti. Beni ciddi ciddi ağlatan bir kitap oldu. 

Önce Aysel'in annesinin Aysel'in çocukluğuyla ilgili kurduğu bir paragraf gözlerimi doldurdu, sonra da o intiharın gerçekleşeceği zamana gün sayarken nefesimi tutmuşken bazı satırları okuyunca ağlamaya başladım. Dört beş sayfayla çok derinden etkileyip ilk yarının sadeliğini dama atan bir kitap oldu. Sonuna, karakterlerine, intihar sebeplerine, aile ilişkilerine ve kitaba dair duygu yoğunluğunun anlatım şeklini çok beğendim. Yazarın karakterlerin intihar düşüncesiyle ilgili çelişkili fikirlerini size yansıtabilmesine de. Eksik bulduğum ve üzerinden geçildiğini düşündüğüm kısımlar vardı. Mesela intihar olayı geçtiğinde o kişilerin ne gibi bir varlığın inancında bulunduklarını okumak isterdim. Elbette aslen Türk olan Aysel'in içinde bulunduğu dine değinilmesini beklerdim, bu konuda cevapsız kaldım. Bir de kuvvetli bi ihtimalle yazarın okuyucuyu yine ağlatabileceği Aysel ile babasının karşılaşma sahnesini okumak isterdim. Çünkü Aysel hep babasına olan özlemi yüzünden kendine öfkeli, onu yıllar sonra tekrar gördüğünde hangi hislere bürünecek çok merak ediyordum. Bunlar dışında tam tadında bir kitaptı. Hiçbir şey uzatılmadan önünüze konulmuştu. Bu yüzden sıkılmadan ve elbette özellikle diğer yarıdan sonra büyük beğeniyle okudum. Zaten son bölümü ne kadar beğendiğime deyinmiyorum bile. Bu tür dram-romantik kitapları seviyorsanız kesinlikle bir an önce okuyun. Dram tadında beni ziyadesiyle etkiledi, hem de çok!

Not: Dili zor değildi okumanızı öneririm, çok akıcı bir kitaptı ve zor kelimeler nadir vardı. İbookpile sitesinden indirdim muhtemelen ya da torrent tam emin değilim.

0 yorum:

Yorum Gönder