21 Haziran 2016

,

Her Gün - David Levithan | Kitap Yorumu

Kitap Adı: Her Gün
Orijinal Adı: Every Day
Yazar: Davit Levithan
Sayfa Sayısı: 336
Yayınevi: Pegasus
Goodreads Puanı: 4.00/5
Benim Puanım: 3/5
Arka Sayfa;
Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık. Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat.  Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de.  Hep böyle olageldi. 
"Sana kanıtlayacağım. Gerçekten ne anlama geldiğini göstereceğim."
"Neyin?"
"Aşkın."
Çok uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı ve okuyacağım için de hep içimde bir heyecan vardı. David Levithan'ın kaleminden ilk okuduğum kitaptı ve ilk olarak şunu belirtmeliyim ki; kitabı beklediğim kadar beğenmedim. Yazarın konuyu işleyişi ve betimlemeleri güzeldi fakat konu bir kere bende bir duraksama yaratıyor çünkü bu tip bir konu daha okumuştum ve o kitabı da beklediğim kadar beğenmemiştim. Öncelikle kitapta her gün başka bir bedene giren A'nın çaresizliği ve buna bir son verilmeyeceğini bilmek rahatsız olarak okumamı sağladı. Kız karakteri sevdim ve kitabın sonuna doğru verdiği kararlar sonucunda kendisine kızmadım çünkü biraz empati kurulduğunda A için yaptıkları kolay sineye çekilir değildi. Kitabın sonu da beni tatmin etmedi, ayrıca çok severek okumadım çünkü her seferinde gerçekleşen olay ve bu olayın sona ermeyeceğini her bölümün başıyla iyice anlamamız kitabı heyecanla okumamı da engelledi. Yazarın kalemini beğendim, okuyucuya dokunan, A'nın iç sesini size içten bir anlatımla hissettiren bir kalemi vardı. Fakat kitabın ana konusunu, işleniş tarzı ve elbette ki sonu beni tatmin etmedi. İkili arasında geçenleri, A'nın Rhiannon ile geçirdiği zamanları okumayı sevdiğim için çok fazla puan kırmıyorum. Ayrıca yazarın kalemini de beğendiğimi belirttim. Eleştirdiğim kısımlar daha az bulunsaydı, kurgu ve final açısından da beni rahatsız etmeseydi daha çok beğenebilirdim. Rhiannon'un ağzından yazılan kitabı da muhtemelen okumayacağım.

1 yorum:

 1. Harika bir blogunuz var. Bloglar Yarışıyor kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, mansiyon ve promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2016 yılı içerisinde 3.kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
  İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


  Web : http://www.bloglaryarisiyor.net
  Mail: iletisim@bloglaryarisiyor.net
  Tel : +90212 330 9707

  YanıtlaSil