20 Ağustos 2016

,

Simyacı - Paulo Coelho | Kitap Yorumu

Kitap Adı: Simyacı
Orijinal Adı: The Alchemist
Yazar: Paulo Coelho
Sayfa Sayısı: 184
Yayınevi: Can Yayınları
Goodreads Puanı: 3.79/5
Benim Puanım: 5/5
Arka Sayfa;
Simyacı, Brezilyalı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho'nun, yayınlandığı 1988 yılından bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir `fenomen' olarak değerlendirilen üçüncü romanı. Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yedi milyondan fazla sattı. Bu, Gabriel Garcia Marquez'den bu yana görülmemiş bir olay. Yüreğinde, çocukluğunu yitirmemiş olan okurlar için bir `klasik' kimliği kazanan Simyacı'yı Saint-Exupery'nin Küçük Prens'i ve Richard Bach'ın Martı Jonathan Livingston'u ile karşılaştıranlar var (Publishers Weekly). Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü. Sanki bir `nasihatnâme': `Yazgına nasıl egemen olacaksın, mutluluğunu nasıl kuracaksın?' sorularına yanıt arayan bir hayat ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen romanın altı yılda, yedi milyondan fazla okur bulmasının gizi, kuşkusuz, onun bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken, güneşin doğuşunu seyretmek için şafak vakti uyanmaya benziyor.

"Sana hayatının çok basit bir yasasını göstermek için: Gözümüzün önünde büyük hazineler olduğu zaman asla göremeyiz onları. Peki, neden bilir misin? Çünkü insanlar hazineye inanmazlar."

Şu kitabı okuyabildiğim için çok mutluyum. Sakin bir kafayla satırları güzelce anlamak adına yavaş yavaş okudum. Kitapta İspanyol Santiago'nun bir hazineyi keşfetmek uğruna çobanlığı bırakıp Mısır piramitlerine uzanan çıktığı uzun yolculuğu okuyoruz. Kitabın arkasında yazdığı gibi gerçekten büyüleyici bir anlatımı vardı. Özellikle içinde geçen kısa hikayeleri okumak çok ama çok hoşuma gitti. Santiago desen insanın sevmeden duramayacağı bir karakterdi. Gerçekten ruhuma dokunan büyük bir zevkle okuduğum bir kitaptı. Santiago'nun başından geçen her olayı, yüreğiyle konuşmasını ve başına gelenlere sabretmesi kitabı her seferinde içime çekerek okumayı istememi sağladı. En çok sevdiğim kısımsa suratımda sıcacık bir tebessüm bırakan sonuydu. Kitabın içindeki çizimler muazzamdı. Ne zaman hayal gücümle bir şeyleri aklımda oluşturmaya çalışsam karşıma çıkan harika çizimleri şevkle inceledim. Bundan sonra bu tür kitaplara daha çok öncelik vermeye çalışacağım. Popüler kesim kitapları çok sevdiğiniz halde bu kitabı da merak ediyorsanız kesinlikle alın ve sakin kafayla satırları derinliğiyle anlamaya çalışarak okuyun. Umarım siz de içinde geçen onlarca dersten bir tanesini havada yakalayıp kendinize saklayabilirsiniz.

2 yorum:

  1. Yeniden okumayı düşündüğüm kitaplardan Simyacı, senin de beğenmene çok sevindim. Ayrıca bu baskısı aşık olunası olmuş, en kısa zamanda edinmeyi aklıma koydum :')

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İçindeki çizimler ayrı aşık olunası :)

      Sil