19 Mart 2015

, ,

Spy (2015) | Kore Dizisi

Evet, yeni başlık taglarım da böyle olacak. Şayet çevirdiğim bir dizi hakkında konuşacaksam bu isimle başlayacağım. Bu konuyla gelecek iki dizim var yolda. Biri Shine or Go Crazy diğeri ise Maids. Aslında bu yazıyı yazmak için Maids'i çevirmekten fedakarlık yapıyorum ama eminim ki buna değecek.

Bu güzel dizinin fragmanları beni çok etkilemişti. İlk uzun fragmanında anne ve babanın sahnesinde bunlar ne konuşuyor da bu kadar şok oldular diyerek çok merak etmiştim. Bir KBS2 kanalı manyağıyım. Benim gözümde neredeyse tüm dizileri kaliteli fakat bazen arada çürük yumurta çıkabiliyor. Sonra diziyi almak için bekledim. Elbette satır sayısı önemliydi. Bir baktım normal çevirdiklerimin yarısı ben de hemen talip oldum. İstediğim arkadaşta sağ olsun diziyi bana verdi. Dizinin konusunu okuduktan sonra duyurusunu açarken yazdığım "Bir anne oğlu için nelerini feda edebilir?" idi. Hep merak ettim dizi boyunca. Bu söz gerçekten tahmin ettiğim gibi işlenecek mi diye? Evet, işlendi. Bu yüzden ayrı sevdim ya diziyi! Jae Joong'a pek bayılmam ama bir şeyde oynarsa da izlememezlik etmem. Bu diziyle kendini pek sevdim. Başka bir yapımda yer alırsa çevirmeye şimdiden talibim.

Dizinin konusuna gelirsek Jae Joong yani Kim Sun Woo, gizlice Milli İstihbarat Birimi'nde ajan olarak çalışıyordur. Ailesiyle her şey yolunda giderken bir gün annesinin eski bir dostu gelir ve bununla beraber her şey mahvolur. Annesi eski bir ajandır ve geçmişte öldürdüğünü sandığı adam geri dönmüştür. Peki ne isteyecektir? Ya oğlunu bana ver ya da oğlundan isteyeceğim görevleri yerine getir. Hiçbir şeyden haberi olmayan anne ise aslında oğlunun devlet için çalıştığını sanır. Bir yandan koruması gereken ailesi, bir yandan oğlu hakkında öğrendiği gerçek derken bir karambole girer. Diğer taraftan Sun Woo ise sevgilisiyle el bebek gül bebekken işi yüzünden yaşadığı stresin altındadır. Annesiyle hiçbir alakası olduğunu öğrenmeden o da geçmişten çıkıp gelen adamı yani Hwang Ki Chul'u bir takım olaylar yüzünden kendine düşman beller. Kuzey ve Güney arasındaki anlaşmazlığı izlerken, bir ailenin ayakta kalıp itibarını yerler altına almaması için verdiği çabaya şahit oluyoruz.

Yeri geldi ağladım bu dizide. Yeri geldi heyecandan çok uykum varken oturdum diğer bölümü de çevirdim. Hele son altı bölüm nefes kesiciydi. İzlerken olaylar nasıl gelişecek diye bekledim. Bu bununla nasıl olacak, bu adam nasıl ölecek, bu aile nasıl eski haline dönecek, hangisi hayatta kalacak, beni gene ağlatacaklar mı diye sorup durdum. İşte bu kadar. O kadar soru sormuşum kendime izledikçe siz de sorun ve merak edin. Bölüm başına 40 dakikadan oluşan az diyaloglu bir dizi bekliyor sizi. Bir kaç gif kondurup burayı şenlendirmek isterdim ama tumblr'da bile düzgün bir şey yok. Artık baya arayıp bulduklarımı kondurayım şuraya. İşte bu sevgili çiftimiz.
İşte anne oğul;
Bu da bulabildiğim nadir giflerden biri;
Bu da en sevdiğim ost parçası;


İzleyecek olan herkese iyi seyirler. Biraz aksiyon biraz dokunaklı dizileri sevenler buyursun izlesinler. Sevmeyenlerde izleyip bir değişiklik yapsınlar. Herkese tavsiye ederim. Bir daha ki Çevirmenin Ağzından yazımda görüşmek üzere.

Betül Tosun

0 yorum:

Yorum Gönder