17 Mart 2015

Meyveli Tartolet ve Çikolatalı Tart Tarifi

Bu aralar tart tariflerini fazlaca denedim ama en çok gene beğenilen elmalı tart oldu. Onun tarifi de aşağı da var zaten. Bu tarifleri de ayrı beğendim. Hem de görünüşleri çok güzel. 

Tart malzemesi;
100 gram margarin
1 su bardağı pudra şekeri
1 yumurta
1 paket vanilya
Aldığı kadar un

Üst kreması için;
2 kaşık un
1 yumurta
2 kaşık nişasta
Yarım bardak şeker
2,5 bardak süt
50 gr tereyağ
1 paket vanilya

Üzeri için;
Beş on tane kivi ve çilek
Varsa antep fıstığı
Meyvelerin çabuk kararmaması için jöle

Yapılışı; Malzemelerin hepsi eklenir ve kıvam alıncaya kadar yoğrulur. Ardından on beş dakika kadar streç filme sararak bekletililir. Bekledikten sonra hamuru minik tart kalıplarına şekline göre  açılır ve üzerlerine çatal ile minik delilikler açılır. Bunun nedeni şişmeyip tart hamurunun hepsinin aynı düzeyde kalması için. 180 derecede üstleri kızarıncaya kadar pişirilir. Kreması için önce un, nişasta ve şeker karıştırılır. Ardından yavaş yavaş süt eklenir. Kaynadıktan sonra vanilya ve tereyağ eklenir. Pişirilen tartların üzerine eşit derecede krema konulur. Üzerlerine çilek ve kivi kesilip dizilir. Meyvelerin üzerine jel yapılır. Afiyet olsun.

Çikolatalı Tart Tarifi;
Tart malzemesi;

100 gram margarin
1 su bardağı pudra şekeri
1 yumurta
1 paket vanilya
Aldığı kadar un

Çikolatalı kreması;
Bir paket krema
160 gram sütlü çikolata

Üzeri için;

Krem şanti ve 1 bardak süt
Yarım paket bitter çikolata

Tartı yukarıda denildiği gibi hazırladıktan sonra tart kalıbına yayılır. Üzeri çatalla delinir. 180 derecede üstü kızarana kadar pişirilir. Tencerede krema kaynadıktan sonra çikolatalar eklenir. Pişen tartın üzerine çikolata dökülür. Krem şanti de hazırlanıp ortasına sürülür. Son olarak krem şantinin üzerine bitter çikolata serpilir. Afiyet olsun.

Betül Tosun

0 yorum:

Yorum Gönder